Zdrada / rozwód

Rozwody mogą wystąpić z wielu powodów, bardzo osobistych i prywatnych. W większości nie ma zazwyczaj jednej dokładnej przyczyny rozwodu, ale raczej zbiór sytuacji lub zdarzeń, które prowadzą do tego, że dwie osoby decydują się na to, aby zakończyć swoje małżeństwo.  Różnice charakterów wydają się być najbardziej ważnym powodem rozwodów, ale co to właściwie znaczy? Oto kilka powodów, dla których niektóre pary decydują się na rozejście.

Zdrada fizyczna lub emocjonalna jest poważnym powodem do rozwodu. Czasami negatywne zachowanie trwa już od lat, aż małżonek w końcu zbierze się na odwagę, aby odejść. W innych wypadkach czekają, aż dzieci dorosną i wyprowadzą się z domu, zanim zdecydują się złożyć dokumenty. Inni będą żyć  w strachu o własne życie lub życie swoich dzieci, zanim zdecydują się na rozwód. Istnieje tak wiele różnych złych sytuacji, jeśli chodzi o przemoc w rodzinie, niektóre wzorce są przerażające.

Nadużycie przemocy jest jedną z głównych przyczyn rozwodu, niestety zwykle wychodzi na jaw dopiero po wielu latach. Oszukiwanie przez jednego z małżonków, to kolejny powód do rozwodu. Często pary mogą zadawać sobie ból poprzez dopuszczanie się zdrady i romansów, ale czasami druga strona po prostu nie jest w stanie tego wytrzymać, ponieważ miało miejsce zbyt wiele spraw i wierny małżonek ma już dość i wtedy dochodzi właśnie do rozwodu.  Czasem obydwoje partnerów jest niewiernych i nie jest już w ich najlepszym interesie, aby trzymać się razem.

Inna przyczyna rozwodu jest wtedy, gdy dwie osoby nie mogą się dogadać i bycie razem jest dla nich szkodliwe. Jest to szczególnie szkodliwe w odniesieniu do małżeństw z dziećmi, gdy zachowanie rodziców wpływa na ich maluchy. Jest to również niekorzystne w młodych małżeństwach, gdzie nie ma jeszcze dzieci, a partnerzy łatwiej mogą zdecydować, ze zrobili błąd decydując się na małżeństwo. To występuje także często w przypadku młodych par, które zawierając małżeństwo nie poświęciły odpowiednio dużo czasu, aby naprawdę poznać drugą osobę.

W tym przypadku, osoby decydują, że powinny pójść własnymi drogami, zanim popełnią dalsze błędy. Następnie są ci, którzy są razem od  wielu lat i w końcu zdają sobie sprawę, że nie mogą już patrzeć w kółko na swojego małżonka, a myśl o spędzaniu z nim większej ilości czasu jest wręcz nieprzyjemna. Rozwód to koniec małżeństwa i jednocześnie przyczyna każdego rozwodu jest inna, ale zwykle istnieją pewne podstawowe elementy. Najczęściej przeszkodą w budowania szczęśliwego małżeństwa, jest inny okazjonalny partner lub osoba, która staje na drodze i dlatego małżeństwo nie jest już możliwe do utrzymania.

Zdrada pozostaje do dziś powszechnym problemem w małżeństwie, który zwykle kończy się na separacji lub rozwodzie. Z drugiej strony, pary przeżywające te małżeńskie wyboje, nadal mają okazję do odbudowania swych relacji, chociażby tylko ze względu na dzieci. To wszystko zależy od samych małżonków. Psychoterapeuci wyjaśniają, że zdrada po ślubie może nastąpić na dwa sposoby. Może być tak, że osoba winna nie jest świadoma, że swym zachowaniem zdradza  swojego partnera czy partnerkę. Może też być tak, że choć człowiek wie, co robi, jest on pokonany przez swój popęd i nie może się opanować.

Inny rodzaj zdrady, to zdrada celowa, zgodnie z którą osoba zna dokładnie swoje zachowanie, rozumie je i nie obchodzi ją, to że rani drugą osobę, jest wobec niej nieuczciwa. Ma na uwadze tylko spełnianie swoje egoistycznych potrzeb. Kłamstwa i oszustwa, które mają miejsce przy okazji zdrady, mogą powodować tak wiele bólu dla drugiego partnera. W tym bardzo trudnym czasie, zwłaszcza w przypadku zdradzonej żony, wsparcie udzielane przez rodzinę i bliskich przyjaciół jest bardzo ważne. Moralne wsparcie może zapewnić jej komfort i pomoże chronić samą siebie. Doradcy małżeńscy podkreślają, że wsparcie pochodzące z naszego środowiska i rodziny może pomóc zrozumieć innym ludziom, co czują osoby zdradzone, zaczynają to rozumieć i współcierpią z drugą osobą.

Gdzie małżeństwu towarzyszy zdrada i są w nim dzieci, terapeuci zalecają, aby rodzice nie mówili o niewierność, ani o tym co się stało. Jeżeli jednak jest to nieuniknione, zarówno ojciec i matka powinni powiedzieć dzieciom, że będą kontynuować współpracę, aby ułatwić sobie z nimi relacje i, że zawsze będą przy nich, aby ich wspierać. Bądź gotowy, również na przewidzenie gniewu i rozczarowanie u swoich dzieci, jeśli usłyszą taką informację.

Istotne jest, że członkowie rodziny powinni przejść przez proces uzdrawiania siebie i swoich relacji, najlepiej na drodze specjalistycznej terapii, dla osób które doświadczyły zdrady lub same ją spowodowały. Najczęściej skrzywdzeni współmałżonkowie czują złość i rozczarowanie. To jest absolutnie w porządku, jeśli nie jesteś gotów wybaczyć partnerowi natychmiast po rozpadzie waszego małżeństwa. Musisz pozwolić współmałżonkowi dowiedzieć się, na ile on lub ona cię skrzywdził i że nie jest ci łatwo tak po prostu przyjąć przeprosiny.
Poświęć trochę czasu, aby przejść przez proces zapominania o zdradzie i umów się z bliskim przyjacielem lub terapeutą, jeżeli jest to konieczne.