Rozwód z orzekaniem o winie

Kiedy słyszysz słowo rozwód, zazwyczaj twój mózg automatycznie podsuwa ci obrazy płaczących dzieci, długiej walki o opiekę nad nimi i emocjonalnie naładowanych postępowań sądowych. Prawda jest taka, że rozwód to nie spacer po parku. Kiedy myślisz o tym że jesteś gotowy na zakończenie małżeństwa, trzeba być absolutnie tego pewnym. Przemyśl to wielokrotnie zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o rozwód. Pamiętaj, że rozwód może być jedną z najważniejszych decyzji jaką podejmiesz w swoim życiu.

Czasami niektóre ciasnogłowe osoby mają tendencję do oceny ludzi, którzy zdecydowali się na rozwód. Jeśli naprawdę zdecydowałeś się na rozwód, to nie pozwól tym ludziom dostać się do ciebie.

Kiedy należy się zdecydować na rozwód? Pierwsza sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy oboje małżonkowie wyrażają na niego zgodę. Jednym z takich przypadków jest związek, w którym z powodu niedopasowania charakterów nic się nie układa. W takim momencie oboje partnerzy zgadzają się na rozwód, za który żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności. Sprawy takie zazwyczaj szybko toczą się przed sądem, oszczędzając małżonkom upubliczniania ich problemów. Jest to także korzystne rozwiązanie jeżeli bierzemy pod uwagę dzieci. Oszczędzamy im konieczności wizyt w sądzie, oraz innych negatywnych emocji związanych z procesem rozwodowym.

Zupełnie odwrotna sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy decydujemy się na rozwód z orzekaniem o winie. W przypadku takiego rozwodu, jedno z partnerów musi zrobić coś, co jest podstawą do żądania rozwodu. Innymi słowy, musi tu być wina drugiej osoby. Niezależnie od przyczyny, nie zawsze można dojść do porozumienia ze swoim współmałżonkiem i uzyskać od niego zgodę na rozwód. To kontrastuje z rozwodem bez orzekania o winie, w którym oboje partnerzy zgadzają się z tym, że ich małżeństwo po prostu nie działa, a rozwód jest słuszną decyzją.

Ponieważ prawo rozwodowe może się znacznie różnić w zależności od kraju, to nie wszystkie państwa uznają rozwód z orzekaniem o winie. Niektóre państwa wymagają, aby przed takim procesem rozwodowym małżeństwo wzięło udział w wielu sesjach poradnictwa małżeńskiego.

Jest wiele rzeczy, które mogą przyczynić się rozwodu z orzekaniem o winie. Jedną z bardzo częstych powodów jest okrucieństwo jednego z partnerów w stosunku do innych członków rodziny. Dzieje się tak wtedy, gdy jeden partner zadaje ból drugiej stronie. Taki ból nie musi być ograniczony tylko do fizycznego cierpienia. Również przemoc psychiczna, nękanie, zastraszanie, wyzywanie oraz inne formy „wyrafinowanego terroru” mogą być przyczyną rozwodu z orzekaniem o winie.

Innym bardzo częstym powodem rozwodu z orzeczeniem o winie jest cudzołóstwo. Jest to sytuacja, w której jeden partner ma romans z inną osobą. Takie sytuacja czasami mogą być bardzo trudne, gdyż osoba zdradzana może przez długi czas być tego nieświadoma. Podczas rozprawy sądowej winny zdrady może twierdzić, że zdradzany partner wiedział o tym i tolerował tę sytuację. Takie zeznanie, nawet fałszywe, może wymusić konieczność przeprowadzenia dodatkowych przesłuchań, które wydłużają czas procesu, oraz są uciążliwe dla wielu osób.

Porzucenie rodziny lub zrzeczenie się jej to kolejny powód do rozwodu z orzekaniem o winie. Takie coś zdarza się wtedy, kiedy jeden z partnerów po prostu wyprowadza się z domu. Opuszcza swoją dotychczasową rodzinę i zamieszkuje gdzie indzie. Być może z inną osobą, a być może na własną rękę. Takie osoby po prostu nie chcę być więcej ze swoim dotychczasowym partnerem. Z całą pewnością jest to wystarczający powód do tego, aby sąd mógł uznać taką osobę odpowiedzialną za rozpad małżeństwa. więcej. Podobnie jest kiedy jeden z małżonków zostaje skazany na wieloletni pobyt w więzieniu.

Jakie korzyści i konsekwencje wynikają z rozwodu z orzeczeniem o winie? Skutkiem udowodnienia winy w rozwodzie jest to, że osoba pokrzywdzona otrzymuje większy udział w podziale majątku. Zazwyczaj także zostaje jej przyznana opieka nad dziećmi. Jednak nie jest to już tak oczywiste, gdyż zależy to od wielu czynników. Jeżeli rozwodzące się małżeństwo posiada dzieci, to osoba odpowiedzialna za rozpad małżeństwa musi płacić comiesięczne alimenty na rzecz swojego potomstwa. Wysokość alimentów ustalana jest przez sąd w oparciu o uzyskiwane dochody winnego.

Rozwodu z orzekaniem o winie nie należą do łatwych, gdyż aby udowodnić komuś odpowiedzialność za zniszczenie małżeństwa, należy zgromadzić silny materiał dowodowy. Jest to związane z koniecznością przeprowadzenia czasami bolesnych przesłuchań oraz rozdrapywania wielu nieprzyjemnych faktów z dotychczasowego małżeństwa. Jeżeli w procesie rozwodowym muszą brać udział nasze dzieci, możemy liczyć na pomoc psychologów. W celu zminimalizowania przykrych doświadczeń, dzieci są przesłuchiwane w odpowiedniej atmosferze. Służą do tego specjalne pokoje, wypełnione pluszakami oraz wesołymi kolorami. Przesłuchanie jest przeprowadzane w obecności specjalisty dziecięcego, który czuwa nad zadawanymi pytaniami i stanem dziecka.

Rozwód z orzekaniem o winie nie należy do łatwych i przyjemnych przeżyć. Dla wielu rodzin jest to jednak jedyna możliwość by móc się wyzwolić z nieszczęśliwego związku.